Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wsparcie kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”

Utworzono dnia 09.08.2017

Wsparcie kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”

Od 1 stycznia 2017r. obowiązuje ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, która przewiduje wypłatę jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu , które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

Jednorazowe świadczenie przysługuje w kwocie 4 000 zł. bez względu na dochód.

Warunki przyznania jednorazowego świadczenia

Jednorazowe świadczenie przyznaje się na wniosek matki lub ojca dziecka, opiekuna prawnego albo opiekuna faktycznego dziecka złożony w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Wniosek złożony po terminie pozostawia się bez rozpoznania.

Do wniosku należy dołączyć:

  1. Zaświadczenie lekarskie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. Zaświadczenie to powinno być wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego , w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii.
  2. Zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie wystawione przez położną o pozostawaniu kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu ( nie dotyczy osób będących prawnymi lub faktycznymi  opiekunami dziecka, a także do osób, które przysposobiły dziecko).

Poza wsparciem finansowym na wniosek powyższych osób złożony do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy kierownika ośrodka pomocy społecznej podejmowana jest także koordynacja wsparcia (w zakresie rozwiązań wspierających rodziny oraz kobiety w ciąży) przez asystenta rodziny, o którym mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Koordynacja udzielana przez asystenta rodziny polega na:  

1) opracowywaniu wspólnie z osobami, tj. kobietą posiadającą dokument potwierdzający ciążę, ich rodzinami lub rodziny z dzieckiem  posiadającym wymagane zaświadczenie katalogu możliwego do uzyskania wsparcia;

2) występowaniu w imieniu osób objętych koordynacją przez asystenta rodziny, którym udzielono poradnictwa, na ich żądanie do podmiotów, o których mowa w art. 2 ust.2  ustawy w celu umożliwienia im skorzystania ze wsparcia, na podstawie pisemnego upoważnienia.

Rodzina jest uprawniona do poradnictwa w zakresie:

  • Przezwyciężania trudności w pielęgnacji i wychowaniu dziecka;
  • Wsparcia psychologicznego;
  • Pomocy prawnej, w szczególności w zakresie praw rodzicielskich i uprawnień pracowniczych;
  • Dostępu do  rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz świadczeń opieki zdrowotnej.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 4 listopada 2016r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz.U.z 2016r.,poz. 1860)
  • Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 grudnia 2016r. w sprawie wzoru wniosku o jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (Dz.U.z 2016r., poz. 2234).

Wnioski i wszelkie informacje można uzyskać w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zawoni.

Wniosek o „Za życiem”

 

ZAŁĄCZNIKI:

Zegar

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30