Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dodatek węglowy w wysokości 3 000 zł

Utworzono dnia 07.11.2022

Dodatek węglowy w wysokości 3 000 zł zasili budżety domowe gospodarstw domowych na terenie Gminy Zawonia, których źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne.

Dodatek przysługiwał będzie gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

W zaproponowanym rozwiązaniu nie ma kryteriów dochodowych, a dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel.  Warunkiem otrzymania dodatku będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

W dniu 3 października 2022 r. w życie weszła ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych (Dz.U. 2022 poz.2236), która dokonała zmian w zasadach przyznawania dodatku węglowego.

W związku ze zmianą ustawy o dodatku węglowym, która weszła w życie 3 listopada 2022r postępowania w sprawie wypłaty dodatku węglowego wszczęte i niezakończone do tego dnia będą prowadzone z uwzględnieniem nowych przepisów. W przypadku zaś gdy wnioskodawca otrzymał odmowę przyznania dodatku węglowego z powodu niezgłoszenia źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków lub z powodu występowania pod jednym adresem zamieszkania kilku gospodarstw domowych wnioskodawca może złożyć ponownie wniosek o wypłatę tego dodatku.

Zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe i w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach, nie stosuje się do gospodarstwa domowego, którego źródłem ogrzewania jest oddzielne lub współdzielone źródło ciepła artykułu 2 ust. 3a i 3b ustawy o dodatku węglowym (tj. zasady jeden adres – jeden dodatek). W takim przypadku, gospodarstwu domowemu, które zajmuje lokal, dla którego nie było możliwe ustalenie odrębnego adresu, przyznaje się dodatek węglowy w drodze decyzji administracyjnej, jeżeli w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego zostanie ustalone zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania.

Dodatek węglowy będzie także przysługiwać, gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego nie zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia 11 sierpnia 2022 r. , a w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego ustalono, że źródłem ogrzewania tego gospodarstwa jest jedno ze źródeł o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o dodatku węglowym.

Wnioski o wypłatę dodatku węglowego będzie można składać do 30 listopada 2022 r.

Zegar

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 79

W poprzednim tygodniu: 110

W tym miesiącu: 391

W poprzednim miesiącu: 467

Wszystkich: 34213